vrf

VRF

Vrf  kelime anlamı olarak değişken soğutucu akışkan debisi olarak tanımlanmaktadır. Toplamda 1 adet dış ünitesi ve birden fazla da iç ünitesi bulunmaktadır. Binaların değişen kapasite ihtiyaçlarını kontrol ederek soğutkanın akışını ayarlayan bir sistemdir. Genel olarak binaların iklimlendirmesini yapıyor diyebiliriz.

VRF

Modern binaların hemen hespinde vrf sistemleri tercih edilmeye başlanmıştır. Birden fazla iç ünitesi sayesinde binaların farklı noktalarının ısı seviyesini dilediğiniz gibi ayarlama şansı sunmaktadır. Ayrıca, havalandırma özelliğiyle de binaların daha temiz bir havaya kavuşmasına imkan sağlıyor.

VRF SİSTEMİ

Vrf sistemleri yaşam alanlarını ısıtmak ve aynı zamanda soğutmak için kullanılır. Kullanım alanı oldukça fazladır. Değişken gaz debisi sayesinde kontrol edilebilirliği çok hassastır. Maksimum seviyede enerji tasarrufu sunan bu sistemler yine en iyi yaşam konforunu da biz insanlara sağlamaktadır. Çevreye ve doğaya saygılı olan vrf sistemleri akıllı binaların oluşumu bakımından büyük önem arz ediyor. Çok katlı plazalar, villalar, hastaneler, işyerleri ve ofisler için en ideal iklimlendirme sistemidir diyebiliriz.

vrf sistemi.

VRF Sistemleri Nelerde Kullanılır?

Vrf sistemleri kullanım alanları oldukça fazladır. Birbirinden bağımsız olmasına rağmen aynı merkezde bulunan otel, kampüs, hastane ve benzeri yapılar kullanım alanları arasındadır. Merkezi sisteme karşı olan ve ayrı ayrı faturalandırma isteyen binalar kullanım alanlarından biridir. Bunun yanında villalar, sağlık kuruluşları, restoranlar, cafeler ve buna benzer daha pek çok alanda kullanımı vardır.

VRF FİYATLARI

Vrf kullanım alanlarını daha da genişletmek mümkündür. Bu sistemler Vrfklima sistemleri olarak bilinmektedir. Genellikle boyut olarak büyük yapılarda tercih ediliyor. Daha çok kalabalık insan topluluklarının yaşamını sürdürdüğü yapılarda bu sistemler tercih ediliyor. Büyük iş merkezinde yüzlerce farklı ofis olduğunu düşünelim. Bu ofislerde çalışan personellerin farklı ısı talepleri olabilmektedir. Normal iklimlendirme sistemlerinde her bir ofisin ısısını ayarlamak çok zor. Ancak, Vrfsistemleri sayesinde plaza içerisinde yer alan her bir alanı kontrol edebiliyorsunuz. Isı ve havalandırma ayarlarını tek bir merkezden ayrı ayrı yapmanız mümkündür. Bu nedenle kullanım alanı çok fazladır diyebiliriz.

VRF Sistemleri Avantajları

Vrfsistemleri avantajları bakımından oldukça iyidir. Bu avantajlardan birincisi çok düşük ses seviyesine sahip olmasıdır. Hem bina içinde, hem bina dışında kalan insanları asla rahatsız etmez. Vrfsistemleri geniş çalışma sıcaklığı aralığı sunuyor. Yalnızca tek bir dış üniteye çok sayıda iç ünite monte edilebilmektedir. Kademeli bir şekilde monte edilebilmesi, fazla yer kaplamaması, enerji tasarrufu bakımından verimli olması, çevreye duyarlılığı ve tüm binayı ayrı ayrı kontrol edebilmemize imkan sunması Vrfsistemlerinin önemli avantajları arasındadır. VRFsistemi genel olarak avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.
• Yatırım maliyetini kısa sürede karşılaması
• Ses seviyesinin çok düşük olması
• İşletme maliyetinin az olması
• Az alan işgal etmesi
• Yüksek verimlilik sağlaması
• Güvenli bir iklimlendirme sistemi olması
• Enerji tasarrufu ve çevreye karşı duyarlılığı
• Kolay monte edilebilmesi ve tek bir merkezden tüm binanın ısısına ayarlayabilmesi
• Bina otomasyon sistemine en iyi şekilde uyum sağlaması

VRFSistemleri Bakımı

Vrf sistemlerinin uzun süre kullanılabilmesi ve sürekli olarak maksimum verimde çalışabilmesi için düzenli bakımlarının yapılması büyük önem arz ediyor. Isıtma, soğutma ve havalandırma ihtiyacınızı tek başına karşılayan bu sistemlerin bakımı için uzman ve yetkili servislere ihtiyacınız olacaktır. Bakımları yapılmayan sistemlerin verimliliği minimum düzeye inecektir. Çevreye olan hassasiyeti azalacak ve zamanla daha sesli çalışmaya başlayacaktır. Yaşam alanlarının iklimlendirilmesi ve havalandırması sağlıklı yapılamayacaktır. İç üniteler, dış ünite, filtre ve kanalların düzenli olarak temizlenmesi olmazsa olmaz bir gereksinimdir.