vrf afyon

                            vrf                

vrf , değişken debili bir sistem olduğu için soğutucu akışkanı doğru zamanda ve doğru yere ihtiyaç duyduğu iç ünite göndererek bulunduğu ortamın ısıtma veya soğutmasını sağlar. Gaz akışı İnverter kompresör ile sağlanmaktadır. İleri bir çalışma ve kontrol sistemine sahiptir. Kullanım alanları ise otel, hastane ve alışveriş merkezleri gibi büyük alanlarsa kullanılır.

Özellikle sağlık sektörü açısından ilaç depoları için de önemli bir sistemdir. Yurt dışında okul gibi kalabalık ortamlarda bu sistem kullanılmaktadır. vrf Soğutma kapasitesinin verimli olması sayesinde konfor açısından bir çok ortamda tercih ediliyor. Üniversite gibi çok büyük alanlarda vrf sisteminin kullanılması verimli konfor şartlarının yerine getirilmesi açısından da önemlidir.

Teknolojik yeniliklerle donatılmış bu sistem üst düzey devlet yöneticilerin villa ve yazlık konutlarını da kullanım yerlerine ekleyebiliriz.  Çok odalı otellerde ve çoklu hava şartlandırma gereken alanlar için VRF sistemi uygundur.

             VRF SİSTEMİNİN ÇALIŞMA MANTIĞI

Vrf sistem dışarda yerleştirilmiş bir ve birden çok dış ünite ile buna bağlı oda içerisinde bulunan çok sayıda iç ünitenin kontrolü ile gerçekleştiril.  Hassas kontrollü bir otomasyon sistemi ile bakır boru ve sistemde dolaşan soğutucu akışkan dan oluşmaktadır.

Dış üniteden çıkan bakır boru çiftti gaz ve sıvı olmak üzere bu borular iç ünitelere kadar uzanan bir tesisat yardımı ile tekrar dış üniteye geri döner. Her bir iç ünite için bakır borusunun ana hat borusuna bağlanması için vrf Joint tipi bağlantı elamanları kullanılır.

                                      VRF JOİNT

Gelişmiş teknoloji sayesinde istenilen ortam sıcaklığı ve ihtiyaç duyulan hava miktarını kullanıcı tarafından kontrol etme şansıda sunmaktadır. Birbirinden bağımsız olarak değişik odalarda ve sadece ihtiyaç duyulan odalarda ısıtma veya soğutma yapılır.

İhtiyaç duyulmayan alanlarda enerji kaybı yaşanmadan devre dışı bırakılması bir merkezi sistem için son derece konfor kullanım sağlamaktadır. Sistemin kabini iç üniteden gelen kapasite değerine göre toplam kapasiteyi çok hassas bir şekilde ayarlayarak DC kompresör iç üniteden gelen taleplere göre gaz miktarını en uygun bir şekilde ayarlayan iç ünite kontrol valflerinden oluşur. Böylece bütün sistem istenen kapasite miktarına göre kullanıcıya cevap verir.

VRF DIŞ ÜNİTE

Bu sayede sisteme bir dış ünite grubuna 48 adet iç ünite bağlanarak farklı kapasite ve tipte iç üniteleri devreye alır. Her iç ünite birbirinden bağımsız ve kapasitede kontrol edilir. Konfor şartını üst seviyede yaşayan bu sistem istenilen değerlerde çalıştığı sürece farklı kombinasyonlara uygunda montaj ve kullanım sağlayabilir.

VRF SİSTEMİ

VRF sistemi iç ortam sıcaklı artı veya eksi 0.5Oc hassasiyeti ile kontrol edilir.  Her ünitede bulunan sıcaklık ve basınç kontrol valfleri ile her bir iç ünitenin dış üniteye olan uzaklığı ya da diğer ünitelerin kullanım şartlarından kesinlikle etkilenmez.

Kapasite ihtiyacını tam olarak belirleyerek istenin ısı miktarına göre yük dağılımı yapar. İki kutuplu kablosuz sinyaller yardımı ile istenilen komutları dış üniteye aktarır.

vrf dış ünite tarafından algılanan komutlar sistemde herhangi bir dağılmaya neden olmadan sadece ihtiyaca cevap verecek şekilde enerji ve kapasite yükünü kullanır. Bu sayede sistemdeki dış veya iç ünite sayısı ya da boru hattı direnci ne kadar olursa olsun bütün ünitelerin çalışma verimi her zaman en yüksek performans da kalmasını sağlar.

Sonuç olarak VRF klima sistemleri iki borulu olarak tasarlanarak merkezi bir yönetim adını alsa da kullanım açısından gayet özgürlükçü ve bağımsız çalışma sağlar. Bur da önemli bir ayrıntı ise büyük binalarda sürekli bir kapasite kaybını ve elektrik açısından en az tüketimi sağlar.