vrf adana

               VRF  KLİMA

Vrf klimadeğişken soğutucu debisi anlamına gelir. Büyük işyerleri ve alanların ısıtma soğutmasında kullanılır. Daha basit tanımı bir dış ünite ile birden fazla iç üniteyi kontrol eder. Binanın hacmi yani büyüklüğüne göre değişkenlik gösteren soğutma debisini kontrol eder. Dış ünite adı üzerinde binanın dışına ve iç üniteler ise binanın kullanım alanlarına monte edilir. Kullanım alanlarını ısıtma veya soğutma gibi konfor şartlarını karşılamak amacı ille kullanılır.

                   VRF KLİMA AVANTAJLARI 

 VRF klima  sisteminin en büyük özelliği ise sistem olarak çalışması sayesinde büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlar ve kullanıcı için en yüksek konforu sağlar. Çevre faktörü için bakılacak olursa en az ölçüde zarar verirken doğal yaşamı en yüksek şekilde korur.  Gelişen teknoloji ile tasarlanmış ve özellikle enerji bakımından yaptığı tasarruf ile günümüz sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Kullanım yerleri bakımından çok katlı bir Rezidans ve tek katlı bir villa ya kadar geniş bir yere sahiptir. Kullanıcıya basit bir kontrol sunan ve özgürlükçü anlayışı ile sistemin çalışma prensibi gayet basit ve kalitelidir.  VRV klima sistemleri gelişmiş kontrol ve otomasyon panoları ile donatılmıştır.

                                   VRF KLİMA NEDEN TERCİH EDİLMELİDİR.

Gerektiği kadar elektrik ve soğutucu gazı doğru zamanda doğru yerde kullanarak iklimlendirme şartlarını profesyonel bir biçimde sağlamaktadır.  VRF klima sistemleri klasik ev tipi cihazlardan farklı olarak gerekli akış debisi ve kontrol üniteleri ile kurulmuştur. İsteğe bağlı olarak kapasite yükseltilebilir veya düşürebilir. Hizmet açısından gerek özel konutlarda gerekse alışveriş merkezi gibi büyük hacimli alanlarda VRV adana sistemi oldukça yaygın bir kullanımdadır.  Soğutucu akışkanı İnverter tip kompresörler sayesinde şartlandırılmış havayı gerektiği alana gerektiği kadar göndermesini sağlar. İleri bir kontrol sistemi ile hem ısıtma hem de soğutma işlemi yaparken üstün bir başarı sağlar.

 VRV adana sistemi iki tip şekilde kullanım montajı vardır. İlk olarak aynı anda hem ısıtma hem de soğutma yapabilen sistemlerdir. Diğer çalışma şekli ise sadece ısıtma ve sadece soğutma olarak adlandırılır. En önemli avantajı ise bağımsız iklimlendirme gereken yerlerde aynı anda hem ısıtma hem soğutma yapabilmesidir. Bu yüzden sağlık kuruşlarında ve kimyasal ilaç depolarında özellikle VRF sistemi ısıtma ve soğutma kullanılır. Günümüz teknolojisini göz önüne alarak dünya üzerindeki kullanımları büyük ölçüde artmaktadır. Maliyet bakımından bakıldığı zaman diğer seçeneklere göre daha uygun olması ve yer kaplama açısından da düşünüldüğü zaman az hacimde olması ve görsel tasarımı ile de VRV adana'da  hızla yaygınlaşmıştır.  Tek bir dış ünite ile 80 tane dış üniteyi kontrol edebilen ve kullanım açısından da zaman tasarrufu sağlamaktadır. Yani sıtma veya soğutma yaparken akış debisinin hızlı olması ortama gelen şartlandırılmış havayı daha çabuk yayması anlamına geliyor. 

                                                VRF KLİMA'NIN ÖZELLİKLERİ

     Bir diğer özelliği ise ısı kazanım cihazlardır. Konfor açısından hem de tasarruf için güzel bir özelliktir. Hastane gibi hem ısıtma hem de soğutma aynı anda ihtiyacı olan binalarda son derece önemlidir. Projeleri genelde makine mühendisleri ya da enerji mühendisleri tarafından hazırlanır. Proje ne kadar iyi olursa olsun montajı sağlıklı yapılmadığı taktir de çalışma ve verim kalitesi düşebilir.  Çok düşük ses seviyesi ile gürültü kirliğini de ortadan kardırır. İç ünite ses debisi 19gb gibi çok düşük bir seviyededir. Buda günün farklı zaman dilimlerinde kullanmamızı kolaylaştırır. Geniş çalışma sıcaklık ayarı ise -25 ile 46 derece arasındadır.  Kademeli montaj sayesinde binanın gerektiği bölümlerde kullanılmasını sağlayarak gereksiz enerji kaybını da önler.