En Uygun Vrf

En Uygun Vrf

En Uygun Vrf;İngilizce variable refrigerant flow kelimesinin kısaltması olan Vrf, değişken debiye sahip olan soğutucu akışkan sisteme verilen addır. Bir adet dış ünite ve iç ünitenin birbiriyle hiçbir alakası olmadan direkt genleşme özelliği bulunan klima sistemi olmaktadır.

En Uygun Vrf

En Uygun Vrf klima sistemi gelişmiş bir kontrol sistemine sahiptir aynı zamanda da gelişmiş akış üniteleri mevcuttur. İçerisinde bulunmakta olan soğutucu akışkan doğru bir şekilde gerekli olan miktarı iç üniteye taşır, taşınan bu akış üniteleri ısıtmak ya da soğutmak amacı ile kullanılmaktadır.

Gelişmiş bir düzeyde olan kontrol sistemlerinde ısıtma ya da soğutma özelliklerim arasında geçiş oluşturulur. Daha kapsamlı olmakta olan kontrol sistemlerinde ısıtma ve soğutma özellikleri arasında çok kolay bir şekilde geçiş olanağı sunulmaktadır.

VRF SİSTEMLER

Bu sistemlerden daha da ileri seviye de olan ısıtma ve soğuma sistemleri de birbirleri ile ilişkileri olmadan bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Bu değinmiş olduğumuz olay sayesinde kullanıcıları büyük ölçü de tasarruf sağlar. En Uygun Vrf sistemleri genellikle iş merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, apartmanlarda, lüks evlerde, lokanta ve yahut restoran tarzı yerlerde çok sık karşılaşılmaktadır.

VRF TEKNİK ŞARTNAMESİ

 

En Uygun Vrf klima sistemlerinde kaliteli ve ileri seviye de denetim sistemleri bulunur. Gerektiği anlarda gerekli miktarda soğutucu akışkanı taşıyarak ısıtma ve soğutma amacı ile kullanılır. Enuygun Vrf klima sistemleri genel olarak doğal çevreye karşıya tamamen zararsız olmaktadır aynı zamanda değişken olan gaz debisi özelliği sayesinde büyük bir ölçü de enerji tasarrufu sunar. Bu özellikte bulunan gelişmiş esnekliği ve kaliteli modüler yapısı sayesinde en küçük ortamdan en büyük ortamlara kadar kontrol imkânı sunmaktadır. Son zamanlarda kullanılmakta olan standart klimaların yerini almaya başlayan Vrf klima sistemleri Türkiye’nin pek çok yerinde tercih edilmiş olup birçok kişinin gönlünde taht kurmuştur.

VRF KLİMA SİSTEMLERİ NERELERDE TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Hava ve iklim ihtiyacının olduğu ve sürekli değiştiği yerlerde genel olarak vrf klimalar tercih edilmektedir. Genel olarak bu sistemle en çok karşılaştığımız yerler şunlardır;

·         Hastaneler

·         Oteller

·         İş yerleri

·         Lokanta, restoran vb.

·         Mağazalar

·         Alışveriş merkezleri

·         Sinemalar

·         Büyük holdingler

·         Cam binalar

·         Tarihi yerlerde

·         Apartmanlarda

·         Villa tarzı lüks yapılarda bu vrf klimasına sık sık rastlanır.

Vrf klima sistemleri farklı alanlarda farklı amaçlar ile kullanılmaktadır. En ideal vrf sistemleri genel olarak hastanelerde, otellerde ya da iş merkezlerinde tercih edilmektedir. Günümüzde son zamanlarda büyük depo alanlarında tek hacimden oluştuğu için bundan dolayı da yüksek statik basınçlı olan iç üniteler tercih edilmektedir. Bunun dışında büyük kapasite ihtiyaçları talep edildiğinden dolayı dx bataryası bulunan vrf dış ünitesi sistemi ile kullanılabilmektedir. Son zamanlarda çok sık bir şekilde kullanılmakta olan hijyenik santraller tarafından ısıtma ya da soğutma ihtiyaçları amacı ile vrf dış üniteler kullanılmaktadır.

VRF KLİMA SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

En İyi Vrf klima sistemlerinin birden çok avantajı bulunmaktadır.

·         Düşük maliyete sahip olması:Eniyi Vrf klima sistemleri yaklaşık olarak 175 ile 180 metreye kadar boru takılabilmektedir. İçerisinde bulunan soğutucu sayesinde işletim maliyetlerinde birtakım azalmalar görülür bunun yanı sıra montajı da oldukça kolay olmaktadır.

·         Uzun ömürlüdür: VRF klima sistemleri kurulma aşamasından sonra sağladığı enerji tasarrufu sayesinde oldukça uzun ömürlüdür.

·         Sessiz çalışma özelliği bulunur: VRF klima sistemlerinde bulunan ünitelerde çift katmanlı kasa bulunmaktadır. Bu kasa özelliği sayesinde ses azalır. Özellikle toplantı odaları gibi özel sessizlik isteyenlerin ilk tercihi vrf klima sistemleri olmaktadır.

·         Yüksek güvenirlik sunmaktadır.

·         Düşük işletme sistemine sahip bir teknolojidir.

·         Alan işgali yapmaz.

·         Yüksek ölçüde tasarım esnekliği bulunmaktadır.

·         Alternatif olarak tek bir sistemden oluşmuştur.

·         Montaj kolaylığı sayesinde sıkıntı oluşturmaz.

·         Isıtma işlemi için farklı bir araç kullanmanız gerekmez.

·         Binanızda bulunmakta olan otomasyon sistemi ile uyumlu olmaktadır.

·         Yapılan yatırım tez vakitte size geri dönmektedir.

VRF KLİMA SİSTEMİNİN KONTROLÜ NASILDIR?

Vrf klima sistemleri otomasyon özelliği sayesinde ileri düzey bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstün teknoloji olan bu sistem bireyler tarafından basit işlevlerle kontrol edilebilmektedir.  Bu kontrol işlevi ile tek bir noktadan erişim özelliği, kısıtlamak ve yahut haftalık programlarını bu sistemin kullanıcılarına en iyi şekilde sunmaktadır.

 

Vrf klima sisteminde bulunmakta olan inverter teknolojisi ile genel olarak 20 ile 400 Hz arasında çalışma gösterir bu çalışma sayesinde minimum enerji tüketimi sağlanmaktadır. Vrf klima sistemlerinde bulunmakta olan dış ünite sisteminde 4 HP ile 80 HP arasında kapasite bulunabilmektedir. Günümüzde bulunmakta olan pek çok iklimlendirme sistemleri arasında lider konumda olan vrf klima sistemleri sadece ülkemizde değil pek çok ülkede de ilk sıralarda yer almaktadır.

VRF KLİMA SİSTEMLERİ BAKIMI NASIL GERÇEKLEŞMEKTEDİR?

Vrf klima sisteminin bakımı kullanıcılar tarafından mutlaka uygulanılması gereken bir işlem olarak karşımıza çıkar.  Eğer bakımları doğru bir şekilde yapılmaz ise bu bireylerde sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bakımı yapılmadığı takdirde kullanıcıların karşılaşabileceği olumsuz durumlardan bahsedecek olursak, bunlar şöyledir: Özellikle sıcak havalarda tercih edilen klimaların bakımı, temizliği yapılmadığı takdirde klima ile bulaşmakta olan hastalıklar bulunur. Bu hastalıklardan en çok karşımıza çıkanı klima hastalı yani diğer adıl lejyoner hastalığıdır.

Bahsettiğimiz bu lejyoner hastalığı tarihte ilk olarak 1976 senesinde Pensilvalya eyaletinde meydana gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda lejyoner hastalığının sebebinin havalandırma sisteminden oluştuğu anlaşılmıştır. Lejyoner hastalığı bir tür zatürre virüsü olmaktadır.  Bu zatürre virüsü klima içerisinde bulunmakta olan filtreleme sisteminde yer alan ve burada bulunan nem sayesinde çoğalmakta olup buradan etrafa yayılmaktadır.   O dönemlerde bu hastalık hastaneler de karşılanmakta olan en büyük vaka olmuştur.  Bulaşıcı olmadığı belirlenmiş olarak akciğerlerde yer aldığı bilinmektedir.

Bu bahsettiğimiz hastalığı da ele alacak olursak asla bu klima sistemlerinin bakımı ertelenmemelidir. Peki klima bakımı konusunda ne yapabiliriz? gibi bir sorunuz bulunuyor ise bu sorunun cevabı şöyledir:

Vrf klima sistemlerinin bakımını en iyi şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka profesyonel bir firmadan hizmet almalısınız. Araştırdığınız takdirde bu işlemi yapmakta olan pek çok firmaya ulaşabilirsiniz.

Günümüzde çok sık karşılaştığımız bu klima bakımları periyodik olarak yapılır bunun yanında bakım esnasında birtakım kimyasal yüzey temizleyiciler yardımı ile yapılmaktadır. Kullanılmakta olan bu kimyasal ürünler sayesinde vrf klimanız rahat ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edecektir fakat filtreler arasında oluşmakta olan toz ya da kir birikintileri bu kimyasal ürünler sayesinde tam anlamı ile gitmeyebilir. Böyle bir durumda bakteri ve mantarların tam anlamı ile giderilmesi için anti bakteriyel ürünler ile temizlik işlemleri yapılmalıdır. Bu kimyasal temizleyiciler kullanıldıktan sonra durulama gibi işlemler yapılmamalıdır.

VRF KLİMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Vrf klima sistemleri dış yerlere yerleştirilmiş olmakta olan dış ünite grubu ile bu üniteye bağlanmış olan birçok sayıda iç ünitesi bulunmaktadır. Hassas bir kontrollü otomasyon sistemine sahip olan vrf sistemleri, bakır bir boru hattı ile soğutucu gazlardan oluşmaktadır. Dış ünitelerden çıkan bakır boru çiftleri iç üniteler boyunca dolaşarak dış üniteye geri dönmektedir. İç ünitelerin ana boru hattına tekrar bağlanması için vrf joint adı veya vrf header verilmekte olan bakır bağlantı kullanılır.

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!  dila