Vrf Sistemi Tasarımı

Vrf Sistemi Tasarımı

Vrf Sistemi Tasarımı ,sistemin uzun ömürlü problemsiz bir şekilde  verimli kullanılabilmesi için VRF sistemi tasarımı ve VRF sistemi kurulumu oldukça önemlidir.Bu nedenle VRF sistemi kurulumunda firmanın sağladığı hizmet kalitesi devreye girmektedir.VRF firmalarının sağladığı tasarım mühendisleri bu nokta da VRF sistemleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında müşteriyi bilgilendirecektir.

Vrf Sistemi Tasarımı Nasıl yapılır?

VRF sistemleri tasarımı yapılırken muhakkak binanın kendine has özellikleri, yapım ve malzemesi ile birlikte yapı olarak kullanım şartları ve dış faktörlerin etkisi hesaba katılmalıdır.Böylece VRF sistemleri konusunda bir tercih yapılabilir.VRF sistemleri ile ilgili piyasa da karşılaşılan kapasite hesaplama faktörü ise şöyledir;

Vrf Sistemini Nereden Alabilirim?

Firma müşteriden VRF sisteminin kurulumu yapılacak olan alanın mimari projesini ister. Ardından disbritör firmaya gönderilir ve disbritör, firmadaki uzman teknik ekip ile coğrafi bölgenin (Marmara, Karadeniz, Akdeniz gibi) katsayı değeri baz alınarak bir alan hesabı yapar.

Vrf Kapasite Seçimi

Sonrasında kapasite belirlenir ve kullanıcının kapasiteye uygun iç ünite tipi modelleri seçmesi istenir. Bu aşamada müşteriye en uygun tasarım modelleri önerilir. Müşteri estetik görünümü iyi olan VRF klima modelini seçer ve bu durumda VRF fiyatları konusunda firma müşteri ile anlaşarak firma ile müşteri arasındaki satış işlemi tamamlanmış olur.

Bundan sonrası VRF kurulum aşamasıdır. Tekrar etmek gerekirse VRF tasarımı konusunda muhakkak öncelik kapasite hesabı ve VRF klima seçimidir.

VRF FİYATLARI

VRF tasarım ve VRF klima modeli seçiminde aşağıdaki kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

  • Alanın Mimari Projesi: Alanın durumunu gösteren planlar, katlar arası mesafeler, Binanın yönü, Kesitler
  • Binanın kendine özgü özellikleri: Döşeme, duvar, tavanın kalınlığı, malzemesi, pencerelerin yapı malzeme özelliği, pencerelerin sızdırmazlığı, pencere camlarının türü ve çeşidi, çatının türü, çatının malzemesi ve kalınlığı, izolasyonun varlığı, izolasyonun malzemesi ve kalınlığı
  • Alanın konum özellikleri: Şehrin sıcaklığı ve şehrin rüzgara göre konumu, şehre göre tasarım modeli seçenekleri, alanın yönü, alanın doğa şartlarına karşı korunum özelliği
  • Alanın kullanım sebebi: Alanın kullanım amacına göre tasarımlar, okul, hastane, otel, fabrika, ofis, ev gibi işlevleri olmasına dikkat edilir.
     EN UYGUN VRF FİYATI

Yukarıda anlatılan ayrıntıların VRF tasarım için göz önünde bulundurulması gereken özelliklerdir. Bu özellikler ile birlikte pik yük hesabı yapılır. Pik yük hesabı ise kapasite hesabı ve kullanılması muhtemel VRF klima modeli seçildikten sonra diversite kullanılacak mı kullanılmayacak mı ona göre oran hesabı yapılmaktadır.

Fluo Vrf 5 yıl Garanti sunuyor

VRF tasarım aşamasında en önemli faktörler olan kapasite hesaplaması ve VRF klima modelleri eksiksiz tamamlandıktan sonra bu doğrultuda ihtiyaca göre uygun bir VRF dış ünite seçimi yapılır. VRF dış ünite kapasiteyi en yüksek düzeyde kullanabilecek olan bir cihazdır.

Ardından VRF iç ünite kapasiteleri de mekanın özelliklerine göre belirlenmektedir. Örnek olarak vermek gerekirse büyük bir mekan da yüksekliği düşük olan bir tavan ve kaset tipi iç ünite kullanılması önerilmez. Çünkü kaset tipi iç üniteler insanların üfleme açılarına oldukça fazla girme olasılığı olduğu için insanların rahatsız olacağı su götürmez bir gerçektir. Bu tip yerlere gidebilecek olan VRF klima iç ünite tipi kanal tipi iç ünitelerdir. Homojen bir yapı ve konforun yüksek olması açısından muhakkak VRF iç ünite tiplerinin kapasite hesabı da oldukça önemlidir.

VRF sistem içinde kullanımdan sonra yer değiştirmek ya da kapasite artırımı yapmak isteyenler olacaktır. Ne yazık ki VRF sistemleri bu tip seçenekleri kullanıcıya sunmamaktadır. Bu yüzden VRF tasarım ve VRF kurulum aşamasında kriterlerin doğru bir şekilde belirlenmesi çok büyük önem taşımaktadır. Bu noktada kullanıcı kendi mekanın özelliklerini ve kullanım amacını iyi belirlemeli ve doğru firmalardan destek almalıdır.

http://vrfklimabayi.com                 http://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!