vrf sistem nedir

VRF SİSTEM NEDİR

Vrf sistem nedir? Sorusuna, bir baska deyişle baş harflerinden oluşturulmuş VRF  İngilizcede 'Variable Refrigerant Flow' kelimesinin kısaltılmış halidir.Vrf sistem nedir ? sorusuna ,en yalın haliyle değişken debili soğutucu akış sistemi tanımı ile Türkçe karşılığına denk gelmektedir. Tek bir merkeze bağlı olarak birbirinden bağımsız bir şekilde soğutma yada ısıtma yapabilen çok sayıda ünitenin bulunduğu klima sistemidir.

Her bir ünite merkezi panel tarafından güç ve kontrol altında olduğu için ayrı ayrı yani birbirinden bağımsız bir şekilde programlanma özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde de her bir kullanıcı dilediği oda sıcaklığını bağımsız bir şekilde ayarlayabilir.

Vrf sistem nedir?vrf sistem  nerelerde kullanılır?

Modern mimarı anlayışı ile inşa edilen çok katlı binaların hayatımıza girmesi ile birlikte bu bina yapılarına uygun bir şekilde klima sistemleri geliştirilerek estetik, işletme ve verimlilik açısından zorunlu olmuştur. Bu sistemler tek bir dış üniteye çok sayıda iç ünitenin aynı bakır boru hattına bağlanması ile oluşur. Vrf sistem nedir? sorunuza  merkezi iklimlendirme sisteminde her tüketici için ayrı ayrı tüketmiş olduğu enerji miktarı hesaplanacağı için tek tek faturalandırılması mümkün dür.

vrf sistem maliyeti nedir?

Bu sayede herkes kendi üzerine düşen payı almış olacak. Bu sistemlerde enerji seviyeleri tamamen düşük verimlilik açısında oldukça yüksek kapasiteye şahittir. Böylelikle yüksek verimlilik de konfor sağlanırken enerjiden tasarruf etmiş olacaksınız.

vrf sistem iç üniteleri

vrf sistemde  her türlü ihtiyaca ve mekana uygun iç ünite tipleri bulunmakta olup duvar tipi iç ünite  , kaset tipi iç ünite  , yer tavan tipi iç ünite , kanal tipi iç ünite ,salon tipi iç ünite,gibi tüm vrf  iç ünite tipleri bu sistemlerde kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte kapasite ve verim artışı hassas kontrol uygulamaları ve montaj kolaylığı sağlamaktadır. Değişken debili sistemlerde hava soğutmalı kondenser su soğutmalı kondenser vrf dış üniteler de mevcuttur. bu sistemlerde kontrol ve kumanda sistemleri son derecede gelişmiş olup sisteme bağlı her bir iç ünitenin tüm fonksiyonları kontrol edilebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi toplu kullanımlarda her bir iç ünitenin enerji tüketimi pay edilebilir.

Vrf klima sistemleri nedir?

Gelişen teknolojiye ayak uyduran bu sistem tüm akıllı binaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir teknoloji harikası ürünüdür.Vrf Klima Sistemleri ofisler, avm'ler, apartmanlar, villalar, alışveriş mekanları, plaza'lar ve oteller iççin uygun olduğu gibi konfora önem veren mahalle yapımı binalarda da tercih edilebiliyor. Değişken debili sistemler mimari yapılara uygun bir şekilde üretilerek konforunuza konfor katmaktadır.

Tasarım ve montajı kolay olan bu sistem işletme ve bakım kolaylığı açısından da ön plana çıkar ve düş yatırım ve düşük işletme maliyeti gerektirir. Etkili ve esnek kumanda kontrol sistemi sayesinde mekanların bağımsız kontrolü yapılır ve geniş kumanda seçenekleri mevcuttur. Diğer sistemlerden farklı olarak bağlanabilir iç ünite kapasiteleri, yüksek konfor, kolay kullanım, serviste kolaylık, yer işgal etmezler, bağımsız kontrol, bağımsız tesisat ve faklı ti üniteler ( duvar, tavan, kaset, kanallı) vardır. Ayrıca tasarımda zaman kazanır ve esneklik ile kolay yerleşim sağlanır. Arızayı teşhis eder ve enerjiden tasarruf edersiniz. Tamamen doğa dostu olan bu sistem çevreye karşı saygı ve zararsız bir şekilde işlemini sürdürür.

Vrf sistemistediğiniz sıcaklığa yada soğukluğa olabilecek en kısa sürede ulaşır. Değişken debili sistemlerde merkezi kontrol(sistem kontrolü, dokun matik panel kumanda, grup uzaktan kumanda) ve bireysel kontrol ( kablolu uzaktan kumanda, klasik uzaktan kumanda, kablosuz uzaktan kumanda) şeklinde kontrol merkezlidir. 

Vrf sistemlerde tasarım için gerekli kapasite, montaj şartlarına uygunluk, çevresel sıcaklı ve nem şartları, sistem ve hava dağılımı şartı gerektirir. Yani montaj yeri, ünite sayısı, iç ve dış ünite tibbi kombinasyonu, ısı yükü, güvenlik, debi, donma ve eritme etkisi, boru uzunluğu, iç dış bağlantı oranı, akış oranı ve hava hızı dağılımı tasarımda dikkat edilecek hususlardır. Yani her sistemde olduğu gibi doğru şekilde tasarım ve profesyonel uygulama ile en iyi sonuçları alırız.

Vrf sistem için teklif alabileceğiz bölgeleri aşağıda belirtilmiştir.

 1. Adana Vrf  sistem,
 2. Adıyaman Vrf sistem,
 3. Afyonkarahisar Vrf sistem,
 4. Ağrı Vrf sistem,
 5. Amasya Vrf sistem,
 6. Ankara Vrf sistemi,
 7. Antalya Vrf sistemi,
 8. Artvin Vrf sistemi,
 9. Aydın Vrf sistemi,
 10. Balıkesir Vrf sistemi,
 11. Bilecik Vrf sistemi,
 12. Bingöl Vrf sistemi,
 13. Bitlis Vrf  sistemi,
 14. Bolu Vrf sistemi,
 15. Burdur Vrf sistemi,
 16. Bursa Vrf sistemi,
 17. Çanakkale Vrf sistemi,
 18. Çankırı Vrf sistemi,
 19. Çorum Vrf sistemi,
 20. Denizli Vrf sistemi,
 21. Diyarbakır Vrf sistemi,
 22. Edirne Vrf sistemi,
 23. Elazığ Vrf sistemi,
 24. Erzincan Vrf sistemi,
 25. Erzurum Vrf sistemi,
 26. Eslişehir Vrf sistemi,
 27. Gaziantep Vrf sistemi,
 28. Giresun Vrf sistemi,
 29. Gümüşhane Vrf sistemi,
 30. Hakkari Vrf sistemi,
 31. Hatay Vrf sistemi,
 32. Isparta Vrf sistemi,
 33. İçel [Mersin] Vrf sistemi,
 34. İstanbul Vrf sistemi,
 35. İzmir Vrf sistemi,
 36. Kars Vrf sistemi,
 37. Kastamonu Vrf sistemi,
 38. Kayseri Vrf sistemi,
 39. Kırklareli Vrf sistemi,
 40. Kırşehir Vrf sistemi,
 41. Kocaeli Vrf sistemi,
 42. Konya Vrf sistemi,
 43. Kütahya Vrf sistemi,
 44. Malatya Vrf sistemi,
 45. Manisa Vrf sistemi,
 46. Kahramanmaraş Vrf sistemi,
 47. Mardin Vrf sistemi,
 48. Muğla Vrf  sistemi,
 49. Muş Vrf sistemi,
 50. Nevşehir Vrf sistemi,
 51. Niğde Vrf sistemi,
 52. Ordu Vrf  sistemi,
 53. Rize Vrf sistemi,
 54. Sakarya Vrf sistemi,
 55. Samsun Vrf sistemi,
 56. Siirt Vrf sistemi,
 57. Sinop Vrf sistemi,
 58. Sivas Vrf sistemi,
 59. Tekirdağ Vrf sistemi,
 60. Tokat Vrf sistemi,
 61. Trabzon Vrf sistemi,
 62. Tunceli Vrf sistemi,
 63. Şanlıurfa Vrf sistemi,
 64. Uşak Vrf sistemi,
 65. Van Vrf sistemi,
 66. Yozgat Vrf sistemi,
 67. Zonguldak Vrf sistemi,
 68. Aksaray Vrf sistemi,
 69. Bayburt Vrf sistemi,
 70. Karaman Vrf sistemi,
 71. Kırıkkale Vrf sistemi,
 72. Batman Vrf  sistemi,
 73. Şırnak Vrf sistemi,
 74. Bartın Vrf sistemi,
 75. Ardahan Vrf sistemi,
 76. Iğdır Vrf sistemi,
 77. Yalova Vrf sistemi,
 78. Karabük Vrf sistemi,
 79. Kilis Vrf sistemi,
 80. Osmaniye Vrf sistemi,
 81. Düzce Vrf sistemi,