Vrf Sistem Nedir Nerelerde Kullanılır

Vrf Sistem Nedir?

Vrf Sistem Nedir?Değişken soğutucu akım anlamına gelmekte olan vrf klima sistemleri günümüzde gelişmiş bir teknoloji örneği olmaktadır. İçerisinde bir adet dış ünite ve birden fazla iç ünitesi bulunmaktadır.

Vrf klima sistemleri bulunduğu yapının özelliklerine göre soğutkanın akışını kontrol edebilmektedir. Vrf klima sisteminin bulunduğu dış ortamlarda dış ünite, iç ortamlarda ise iç ünite bulunmaktadır, bu üniteler sayesinde ısıtma ya da soğutma gibi işlevleri meydana getirir.

Vrf Sistem Nedir?

Vrf Sistem Nedir

Vrf sistemlerinden oluşan klimaların, klasik klimalardan farkı şudur: değişken gaz debisi sayesinde büyük ölçüde tasarruf imkânı sunar. Bulunduğu çevrede hiçbir rahatsızlık sunmadan gelişmiş bir uygulama esnekliği sunulmaktadır. Küçük bir evden katlarca büyük binalara kadar her yerde bağımsız bir kontrol imkânı sunar.

Vrf klima sistemleri tam anlamı ile kontrol ve akış denetimi üniteleri ile hazırlanmıştır.  Gerektiği durumlarda soğutucu akışkan ısıtma ya da soğutma amacı ile kullanılmaktadır. Vrf klima sistemleri spit cinsi klima sisteminde bir soğutucu hattına bağlı olup HP kapasitesinde iç ve dış ünite olarak bağlanabilme özelliğine sahiptir.

VRF TEKNİK ŞARTNAMESİ

Vrf Sistem Nedir?Değişken soğutucu akım inverter kompresör havası ile şartlandırılarak farklı alanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi için ayarlanır. İleri düzey, gelişmiş bir kontrol sistemine sahip olarak ısıtma ve soğutma özellikleri arasında geçiş imkânı sunulur.

VRF Klima Sistemlerinde farklı iki sistemden olan çeşitleri bulunmaktadır. Biri Heat Recovery VRF yani aynı zamanda ısıtma hem de soğutma çeşididir. İkinci çeşit ise Heat Pump VRF yani aynı anda ısıtma ya da aynı zamanda soğutma demektir.

VRF SİSTEM

VRF Klima Sistemleri genellikle birçok yerde karşımıza çıkmaktadır, kullanıldığı bazı alanlar şunlardır: Ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, restoranlar, iş merkezleri, oteller gibi bütün yapılarda bağımsız havalandırma başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir.

KAPASİTE KONTROLÜ

VRF Klima sistemi çeşidinde inverterli kompresörler tercih edilmektedir. Bundan dolayı da sabit hıza sahip olan kompresörleri bulunmakta olan sistemler daha az oranda elektrik kullanımı ve performansı bulunmaktadır.

ENERJİ TASARRUFU ÖZELLİĞİ

VRF Klima sistemlerinde mevcut olan gelişmiş teknoloji sayesinde kapasite kontrolleri çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir aynı zamanda bu sayede enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Kapasite kontrolü amacı ile kullanılan gelişmiş teknolojisi ile içerisinde bulunmakta olan iç ünitede kullanılan valfleri kullanmaktadır.

VRF Klima sistemlerinde bulunmakta olan inverterin kontrol teknolojisi kullanılması gereken gücü kullanarak her ortamda istenilen özelliği en hızlı ve en kaliteli şekilde ulaştırır. Kullanılmakta olan kontrol sistemleri sayesinde, yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlanır.

 

Vrf klima sistemleri sayesinde:

•             Bu klima sistemleri sayesinde global ısınma sorunu çözümlenmiştir.

•             Vrf klima sistemleri geri dönüşüm özelliği bulunur.

•             Vrf klima sistemleri asla çevreye zarar vermemektedir.

•             Ozan tabakasına zarar vermeyen R41OA gazı kullanılmaktadır.

 

VRF KLİMA SİSTEMLERİNDE GÜVEN

Vrf klima sistemlerinde bulunmakta olan kompresörlerin çalışmasını sağlayan ileri seviye teknoloji sayesinde taşınmakta olan yük eşit bir şekilde dağılmaktadır.

 

VRF klima sistemlerinde kullanılmakta olan dış ünitelerin çalışma bazı zamanlar içerisinde değişebilir. Taşınmakta olan yük, her bir dış ünitede bulunan kompresörlerde çalışan süreler tam anlamı ile eşit olarak düzeltilir. İnverterler tercih edildiği için taşıma sırasında çok fazla yük oluşması olayını engeller, bundan dolayı da dış ünitelerin kullanım süreleri oldukça uzun olmaktadır.

 

Çalışma anlarında oluşan çok fazla yükten dolayı VRF sistemlerini meydana getiren mekanik ve yahut elektrik parçalarında birtakım yavaşlamalar meydana gelir. Inverter kompresörlerin kullanılmakta olduğu VRF Klimaların da bu yorulma durumu yok edilmiştir, bu sistemde bulunmakta olan tüm parçaların kullanım süresi de güvenilirliği de uzamıştır.

 

Sürekli olarak çalışmakta olan yağ kontrol sistemi özelliği ile iç ünitelerde bulunan kompresörlerde yağ seviyeleri tek tek düzenli bir şekilde kontrole tabi tutulur. Farklı bir şekilde kompresör içindeki yağ miktarında azalma oluşur ise, dış ünite de bulunan kompresörden bağımsız olarak otomatik yağ taşıması işlemi gerçekleşir. Dış ünitede yer alan kompresörlerin aynı seviyeye sahip olmaları amacı ile birbirlerine yağ depolama borusu ile bağlanırlar.

BACK UP FONKSİYONU NEDİR?

Aniden oluşan bir sebepten dolayı dış üniteler de bulunmakta olan kompresörlerden birinde sorun oluşur ise PCB adı verilen kart üzerinde bulunan anahtarın değiştirilmesi ile sistemin çalışmasında hiçbir sorun olmadan devam edilir.

Bunlardan dolayı bakım işlemleri halledilirken, kullanıcılar da bulunan rahatlık asla bozulmayacaktır.

Fakat birbirlerine bağlı olarak oluşan dış sistem varsa, ana dış ünitelerde bulunan herhangi bir arızalı durumunda dış ünite özelliği ana dış ünite olarak görülmektedir.

SESSİZ DIŞ ÜNİTEYE SAHİPTİR

Vrf klima sistemlerinde dış ünitelerde bulunmakta olan ses düzeyi, komponentler de bulunan arızaların giderilmesi ve daha iyi hale getirilmesi ile azaltılmıştır. Aynı zamanda dış ünitelerde bulunan otomatik olan ses azaltma özelliği ve geceleri düşük düzeyde çalışma düzenleri de ses azalmasında oldukça önemlidir. Vrf klima sistemlerinde bulunmakta olan otomatik olarak ses azaltma modu sayesinde, dış ortamda bulunan sıcaklıkta azalma olursa bununla birlikte klimanın yük ihtiyacında da azalma oluşur. VRF dış üniteleri bu anlarda otomatik ses azaltma moduna girer hatasız bir şekilde sürdürür.

Vrf Sistem Nedir? Vrf gece çalışması özelliği de mevcuttur, vrf klima sistemlerinde bulunan gece modu aktif hale getirilir ise ses düzeylerinde 50 desibel düzeyine kadar iniş oluşur.

VRF KLİMA SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI

Vrf sistemlerinde ±0.5 derecelik hassaslığa sahiptir, genel olarak odanın normal sıcaklığının kontrol altında kalmasını sağlamaktadır. Vrf klima sistemleri inverter ve yahut iç ünite de valfi tarafından çok kolay bir şekilde kontrol edilir. VRF sistemlerinin diğer standart klima sistemlerinden en önemli farkı  farklı bir soğutucu hattına bağlanarak 8 ya da 40 HP kapasite seviyesinde ortalama  olarak 3 dış, 64 iç üniteye bağlanabilmekte olan kolay kontrol sistemine sahiptir.

 

-Vrf klima sistemlerinde düşük işletme maliyeti bulunmaktadır.

– Yatırımın en kısa sürede kullanıcısına dönüş yapmaktadır.

– Düşük düzeyde ses maliyeti bulunmaktadır.

– Az alan kullanımı bulunmaktadır.

–Rahatlık sunar.

– Yüksek ve ileri düzeyde güvenlik sunar.

– Yüksek düzeyde tasarım esnekliği mevcuttur.

– Tüm kullanıcılar için konfor amaçlanır.

– Sistemlerin çalışma düzeyinde artış görülür.

– Enerji tasarrufu özelliği bulunur.

-Ozon tabakasına zarar vermez.

– Tek sistemden oluşmaktadır.

– Montaj kolaylığı bulunmaktadır.

– Dış üniteler hafiftir, çok yer kaplamaz.

– Tek bir noktadan kontrol imkânı bulunmaktadır.

–Kolay dizayn imkânı mevcuttur.

– Isıtma özelliği için farklı bir sisteme ihtiyaç duyulmamaktadır.

– Bina otomasyon düzenine uygun bir sistemdir.

 

VRF KLİMA SİSTEMLERİ NERELERDE KULLANILIR?

VRF KULLANIM ALANLARI

• Oteller

• Alışveriş merkezleri

• Hastaneler ve özel klinikler

• Tiyatro salonları ya da sinema salonları

• Lüks daireler

• İş yerleri ve ofisler

• Fabrikalar ya da dükkanlar

• Konutlar ve yahut özel siteler

Vrf klima sistemlerinin çalışma düzeni ve avantajları farklı zamanlarda farklı yerlerde kullanılacak olan, dış ünitelerin kullanıldığı tasarımlar için oldukça kullanışlı olmaktadır. Vrf klima sistemlerine en açık örnekler şunlar olmaktadır: Oteller, hastaneler ve poliklinikler, okullar ve eğitim binaları, idari merkez binaları, fabrikalar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri diğer bir adı ile avmler, ofis binaları ya da sinema ve tiyatro salonları örnek olarak verilebilir.

http://vrfklimabayi.com                 http://vrfsistemi.net

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!