vrf balıkesir

VRF (VRV) Klima Nedir ?

VRF ibaresi genel anlamda özelliği istenilen şekilde değiştirilebilen soğutucu, bir diğer deyişle akışkan debi anlamına gelmektedir.
Söz konusu olan bir adet dış ünite sayesinde birbirinden farklı alan ve bölümlerde olan birden çok daha fazla iç ünitenin kontrol edilebildiği bir sistem niteliğini taşımaktadır.

Elimizde olan bir adet VRF klima sistemi, söz konusu binanın kapasitesine oranla o mekanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak soğutkanlığı kontrol eder.

VRF SİSTEMİ 

Vrf sistemi bina dışında bulunmakta olan bir adet dış ünite sayesinde bina içerisinde, odalarında bulunan iç üniteler aracılığı ile binanın ısıtılmasını ya da soğutulmasını sağlar.
VRF klima sistemleri sayesinde dilediğiniz binanızı, evinizi, odanızı istediğiniz dereceye kadar soğutabilir yada dilediğiniz dereceye kadar ısıtabilirsiniz.
Bahsetmiş olduğumuz VRF klima sistemlerini diğer bir çok klima sisteminden ve özellikle de split klimalardan ayıran en gözde ve büyük özelliği değişken bir gaz debisi sayesinde, hem enerji tasarrufu konusunda en yüksekte olup hemde kullanıcılarının konforunu max. düzeyde tutmayı başarabilmektedir.

VRF TEKLİF İSTE


Çevreye son derece duyarlı yaklaşmakta olan sistem, bütünüyle enerji tasarrufuna odaklanmış ve çevre kirliliğini min. düzeye indirmeyi başarabilmiş nadir bir sistemdir.
Günümüzde yapımına, inşaasına devam edilmekte olan çok yüksek binaların yanı sıra tek katlı mustakil evlere kadar kullanımı gerçekleştirilebilmekte olup, bir çok firma ve inşaat şirketi tarafından aktif olarak tercih edilmektedir.
Bunun nedeni ise firma yetkilileri ve inşaat şirketlerinin klima sistemleri üzerinde tamamıyla bağımsız ve etkin kontrol sağlayabilmiş olmalarıdır.
VRFklima sistemleri, bütünüyle kontrol ve bir çok akış ünitesi ile donatılmıştır.
Sistem etrafında, bünyesinde donatılmış olan bu üniteler sayesinde, ne kadar gerekiyorsa o kadar akışkan, ısının ya da soğuğun ne derece ve ne boyutta üretiliyorsa o kadar etkin bir şekilde malum bölgeye sevk edilerek kullanılması sağlanmaktadır.

VRFKLİMA


VRFklima sistemleri genel anlamda kullanıcıların alışmış olduğu şekildeki klima sistemlerinden oldukça farklıdır.
Öyle ki bu klima sistemleri isteğe bağlı olmak üzere bir çok farklı iç ünitenin sadece bir dış üniteye bağlanabilmesine olanak sağlamaktadır.
Bu durum özellikle oteller, büyük ve son derece lüx plazalar ve daha bir çok turistik tesis tarafından etkin ve aktif bir şekilde kullanılmakta olup her geçen gün etkinliğini artırmaktadır.
Soğutucu akımları genelde birden fazla kompresör ile çeşitlendirilerek, havası kontrol edilerek şartlandırılmış bir çok mekana göre farklı farklı soğutucu akışkanlarının, yine kontrolü sağlanarak uyum göstermesi beklenir ve gerçekleştirilir.

VRFKLİMA SİSTEMLERİ

VRFklima sistemleri, dış üniteler konusunda aktifliği neticesinde ileri düzey kontrolleri kolaylıkla sağlayabilmektedir.
Öyle ki VRF klima sistemlerini bu özelliği söz konusu ısıtma ve kısa bir süre sonra anında soğutma modlarının durumunda geçiş sağlayabilir.


VRF klima sistemlerinin birbirinden farklı olmak üzere iki çeşidi vardır.
Bunlardan birincisi, Heat Revovery VRF: VRV klima sistemlerinin bu çeşidi, aynı anda istediğiniz şekilde ve derecede ısıtma ve soğutma sağlayabilir.

VRVKLİMA

Yani bu VRV klima sisteminiz sayesinde ayarlamış olduğunuz derecelerde klimanızı hem ısıtma hemde soğutma olarak çalıştırabilirsiniz.
Bir diğer çeşidi ise Heat Pump VRV;

VRV klima sistemlerinin bu çeşidi ise sizlere genel klima firma ve sistemlerininde sunmuş olduğu gibi istediğiniz anda sadece ısıtma veya  soğutma sağlar.VRV klima sistemleri bu çeşitleri sayesinde birbirinden farklı bir çok turizm şirket firması tarafından hayli aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Şirketlerin özellikle de inşaat firmalarının genel olarak özenle tercih etmiş olduğu nadir klima sistemlerinden bir tanesidir, VRV klima sistemleri.

Mitsubishi Electric vrf , şirketin şimdiye kadarki en küçük City Multi şasisinde Değişken soğutucu akışkan akışının (VRF) tüm avantajlarını piyasaya sunmak için yeni tek fanlı klima üniteleri başlattı.

Mini VRF olarak bilinen bu sistemler 20kW altındaki projeler için çok odalı ısıtma veya soğutma sağlar ve çok bölmeli sistemlere kıyasla daha iyi verimlilik, esneklik ve kontrol edilebilirlik sunar. Günümüzde tıkanmış kentsel ortamlarda geliştiriciler hem ekipman maliyetleri hem de sınırlı alan üzerinde baskı uyguluyor ve mini VRFsistemlerini cazip bir seçenek haline getiriyor.

"Bu yeni PUMY modelleri, butik otellerde, perakende ve üst düzey tasarım tasarımcılarının yanı sıra, oturma, gürültü seviyesi ve dış ünitenin yüksekliğinin bazen zorluk çıkarabileceği karışık kullanımlı binalarda ideal" diye açıklıyor Uzman, Jordan Jeewood.

"En önemlisi geliştiriciler, M Serisi, Mr Slim ve City Multi VRF serisindeki farklı iç üniteleri birbirine karıştırıp eşleştirerek, komple tasarım esnekliği sağlamak için şık yeni duvar montajlı ünitelerimizi de içeriyor ve PUMY'yi çok odalı uygulamalar için mükemmel bir seçim haline getiriyor, "Diye ekliyor Jeewood.

12.5kW, 14kW ve 15.5kW'larda mevcut olan 12 iç ünite, aynı zamanda çift fanlı PUMY'den yüzde 10 daha ucuz olan R410A modellerine bağlanabilir ve hem yükseklik hem de ağırlık açısından yüzde 27'lik bir azalma sağlar.

"Şu anki modellerin hepsi tek aşamalı ancak Mayıs ayında da 3 fazlı modellerimiz var, ayrıca şık, renkli MSZ-LN duvara monte iç ünitelerle çalışabilirler ve bu da pazara benzersiz bir teklif yapar "Diye ekliyor Jeewood.