Portatif Klima

Portatif Klima

Portatif Klima, bir yere sabitlenmesi zorunlu olmayan ve taşınabilir özellikteki klimalardır. Portatifklimalar, mobil klima, seyyar klima ve ayaklı klima olarak farklı isimlerde anılmaktadır. Zarif yapısı, taşınabilir özelliği ve kolay kullanımı ile birçok kişi tarafından tercih edilen klima modelidir. 3 çeşit portatif klima modeli bulunmaktadır. Bunlar; mobil bacalı portatif klima, mobil split portatif klima ve mono-blok bacalı portatif klimadır.

Portatif Klima Özellikleri

Portatif klimaların en önemi özelliklerinden biri taşınabilir olmasıdır. Kolaylıkla taşınabilme özelliği ile ısıtma-soğutma işlemi başka odalara taşınabilmekte ve bu sayede daha fazla hizmet alınabilmektedir.

Dış ünitesinin olmaması portatif klimaların tercih edilme nedenlerindendir. Bu sayede kurulum ve montaj olmamakta ve mağazadan alınan portatif klima direk olarak kullanıma hazır olmaktadır.

Flexible hortumu sayesinde oda içinde kolaylıkla yer değiştirilebilmektedir. Ancak flexible hortumunun dışarıya çıkışının sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle portatif klima alımı yapılırken flexible hortumunun uzunluğu kontrol edilmeli ve mümkün olduğunca uzun kablolu bir klima seçilmelidir.

Portatif Klima Fiyatları

Çünkü portatif klimalara daha sonradan kablo bağlantısı yapılması, kablonun yanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tavsiye edilmemektedir. Portatif klimalar diğer klimalara göre daha ekonomik fiyatlarda satılmaktadır. Ayrıca portatif klimaların filtre değişimi ve temizliği kolaylıkla yapılabilmekte ve uğraş gerektirmemektedir.

Uzaktan kumandalı modelleri ile portatif klimalar kolaylık sağlamaktadır. Portatif klimaların diğer bir özelliği ise termostat ayarı ile beraber otomatik modlarının olmasıdır. Cihazın sahip olduğu soğutma, ısıtma, kurutma yani nem alma veya fan özellikleri ile geleneksel klimalardan çok farklı nitelikte olmamaktadır.

Bu modlar sayesinde portatif klima, kullanılan mekânı belirlenen ısı düzeyinde tutmaktadırlar. Portatif klimalar, çeşitli modlara sahip olması ve kolay okunabilir dış ekranı olması nedeniyle hayatları kolaylaştırmaktadır.

Portatif Klima Modelleri

Portatifklimaların elbette ki olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bunlardan kullanıcıyı en çok rahatsız eden ise normal klimalara göre daha yüksek ses düzeyinde çalışmasıdır. Ses yüksekliğinin fazla olması, dış ünitesi, evaporatörü ve kondenserinin mekânın içinde yer alan ünitenin içinde yer almasından kaynaklanmaktadır. Normal düzeyde klimalar 26-35 dBA ses düzeyinde çalışırken portatif klimalarda bu seviye 46-60 dBA düzeyinde olmaktadır. Portatif klimalar genellikle küçük alanlar için tasarlanmış olup maksimum 20 metrekare odalar için dizayn edilmiştir.

Geniş kullanım alanlarına sahip portatif klimalar kolaylıkla her yere uyum sağlayabilmekte ve her yerde iklimlendirme konforunu yaşatabilmektedir. Portatifklima sahibi olurken dikkat edilmesi gereken bir unsur da klimanın güç kablosunun uzun olmasıdır.

Tuzla Portatif Klima Servisi

Klimalar 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki olan mobil bacalı modelde, pencere aralığı, pencerenin kesilmesi, duvar delinmesi ya da kapı aralığından havanın atılması sağlanabilmektedir. İkinci portatifklima olan mobil split modelde, hava çıkışı pencere aralığından yapılabilmekte ve sonuncu portatif klima olan mono-blok bacalı modelde, duvarın delinmesiyle hava çıkışı sağlanabilmektedir.

Portatif klimalar, dizayn ve tasarım olarak şık ve kompakt bir yapıda olup çeşitli mekanlara uyum sağlayabilmektedir. Kolaylıkla taşınabilir özelliği ve montaja ihtiyaç duyulmaması özelliği ile mekânlar arası taşınması kolaylıkla yapılabilmektedir. Üzerinde yer alan kupları ve arka tekerlekleri sayesinde taşınır.

Zarif ve aerodinamik yapıya sahiptir. Zamanlama sistemi ile istenilen anda ısıtma-soğutma sağlayarak rahat geçişler sağlamaktadır. Portatif klimalar odada havanın rahatlıkla dağılımını da mümkün olduğunca yapmaktadırlar. Çok yer kaplamayan özelliktedirler. Kullanılan alanın nemini alabilmekte ve bu sayede sağlıklı solunum imkânı yaratmaktadır.

En Uygun Portatif Klima
 

Portatif Klima , Normal klasik klimalara göre daha az bakım gerektirmektedir. Çalışma sistemi, geleneksel klimalarla benzer şekildedir. Soğutucu, gaz hava değişimi sırasında istenilen ısıya veya serinlikte havayı üflemek adına sisteme sokulmaktadır.  Normal klimalar gibi hava sirkülâsyonu da yapmaktadır.

Kullanım alanları küçük çaplı olan her alana uygundur. Konutlarda, işyerlerinde, alışveriş merkezlerinde, okullarda, toplantı salonlarında, konser salonlarında ve kapalı ve küçük hacimli olan çoğu mekânda kullanılmaktadır. Portatifklimalar normal klimalara göre daha az fiyata satılmaktadır ancak enerji harcaması olarak normal klimalardan biraz daha fazla enerji harcamaktadır.