adıyaman vrf

  VRF KLİMALAR

Vrf klimalar kat planına göre montaj şekillerine uygun olarak da tasarlanabilir. Bu sayede büyük yapıların sadece istediğimiz alanını ısıtır ve soğuta biliriz.  Kullanım kolaylığı açısından montaj işlemi tamamlandıktan sonra hemen aktif hale getirilebilir. Vrf klimaların en önemli özelliği ise yatırımın kısa sürede kendini finansman edebilmesidir. İnsan sağlığını ve yaşam güvenliği açısından tasarlanırken yüksek bir güvenlik donanımı ile geliştirilmiştir.  İnsan sayısının fazla olduğu mekanlar için tasarlanmış bu sistem konfor şartlarında dünya üzerinde kullanılan en yaygın sistemlerden biridir.

                           MİNİ VRF KLİMALAR

Mini vrf  klimalar ,yeni teknoloji sayesinde orta boyutlu binalar için tasarlanan sitem de yapılan iyileştirmeler iklimlendirilecek alan daha hızlı ve konforlu bir biçimde şartlandırılmış havayı kullanıcıya ulaşır. Elektrik tüketimi ise en aza indirilmiş olup montajın yer kapladığı alan azaltılmıştır. Bir dış ünite ile vrf jointler sayesinde çok sayıda iç ünite kontrol edilebilir. Gerek maliyet açısından gerekse yer açısından bu sistem değerli bir hal almaktadır. Estetik görünümü ve ses seviyesinin düşürülmesi gibi özellikleri sayesinde ofis ve sesiz alanlar için ideal bir sistemdir.Villa vrf  ve büyük binalarda en iyi performansı sağlamakla beraber iklimlendirme açısından da konfor şartlarına yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır. 

Farklı kapasite dış ünite seçimleri ile kullanım alanlarına özel montaj türleri vardır.  İç üniteler için özenle tasarlanmış estetik görünüşe önem verilmiştir. Oda kısmında göze çarpmayacak bir boyutta olması ve şartlı havayı isteğimiz hızda ayarlama şansı sunması da önemli bir avantajdır.  Dış ünitede yapılan iyileştirmeler ise ses düzeyinin azaltılması ve estetiklik açısından göze hoş gelmesi diyebiliriz. Yapılan iyileştirmeler sayesinde kolay bir montaj özelliği de kazanmıştır.

                                               VRF ÇEŞİTLERi

VRF çeşitleri ,vrf sistemleri kullanım yerleri bakımından ve ihtiyaç duyulduğu ortama göre gruplara ayrılır. Kullanım alanlarının geniş olması ve konfor şartları bakımından üstün bir performansa sahip olması nedeniyle yeni teknoloji sayesinde çeşitli yenilikler yapılmıştır. Sistem iki ana gruba ayrılmaktadır. Su soğutmalı VRF sistemleri diğeri ise hava soğutmalı VRF sistemleri dir.

Su soğutmalı VRF sistemleri  dış ünite bulunun ısıyı farklı su kaynakları ile gelen sıvıya aktarması sonucunda oluşan iklimlendirme yöntemidir.  Bu iklimlendirme türünde fan veya havaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak sistem için dış üniteye gelmesi gereken su için ayrı hatta veya sisteme ihtiyaç vardır. Dış ünitenin atmosfere temas etme zorunluğu olmadığı montaj konusunda istediğimiz yere koyma şansımız vardır. Yani bodrum katlarına veya depolara koyulabilir. Çalışma şartları ve konfor açısından oldukça verimli bir sistem olmakla beraber dış ünite estetiği ve çalışma ses seviyesi çok düşüktür. Mevsimsel şartlara bağlı olmaksızın dış üniteden gelen su derecesi hep aynı olduğu için herhangi bir enerji veya ısı kaybı yaşanmamaktadır. Tesisat konusun da ise boru çapları montaj alanına göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında güvenli bir çalışma sistemi ve ekonomik açıdan da verimli çalıştığını söylemek mümkündür. Tabi kullanıcının suyu hangi şartlarla temin ettiği ve dış ünite ile temasını nasıl sağladığı faktörü ekonomik anlamda değişkenlik gösterebilir.

 Son yıllara göre kullanımı artmıştır.  Enerji tüketiminin düşük olması ve daha az yer kaplaması da kullanımın artmasında etkili olmuştur. Hava soğutmalı VRF sistemine göre avantajları sadece suyu ısıtarak ve dış hava sıcaklığından etkilenmemesidir. Hava soğutmalı sistemlerde bu durum kondanser üzerindeki ısı ile dış ortam ısısından etkileneceği için enerji bakımından daha sık çalışmaktadır. 

Mini vrf markaları